Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Puławach

Podróż Sówek w inspirujący świat muzyki

,,Muzyka wokół nas”pod tym hasłem upłynął nam pracowicie przedostatni tydzień lutego. W ciągu kilku dni dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy i zostały wprowadzone w magiczny świat muzyki.
Pierwszego dnia Sówki zapoznały się z podstawami dotyczącymi naszego tematu. Poznały instrumenty muzyczne i grupy, do jakich należą. Nawet nasi najmłodsi wiedzą, że wszystko ma swój początek i tak samo jest z instrumentami muzycznymi, które przez lata ewoluowały. Pierwszym instrumentem, którym obdarowała nas matka natura był ludzki głos. Oczywistym jest, że służy on nam do porozumiewania się, ale muzyka traktuje go jako instrument.
Na przestrzeni kolejnych lat człowiek w miarę rosnących potrzeb zaczął konstruować różnego rodzaju urządzenia, które z czasem okazały się świetnymi instrumentami. Na dzień dzisiejszy można wyszczególnić trzy główne grupy: dęte, perkusyjne i strunowe (szarpane). Instrumenty możemy również dzielić ze względu na ich budowę, materiał z jakiego zostały wykonane czy nawet sposób wydobycia dźwięku, głośność i wielkość.
 
 
Te ogólne informacje uwzględniliśmy przy tworzeniu klasowej gazetki. Przy poznawaniu nowych rzeczy z muzycznego świata nie sposób ominąć istotnej terminologii muzycznej: batuta, bas, klucz wiolinowy, nuta, gama C-dur i wiele innych związanych z tematem. Dowiedzieliśmy się również czym różnią się od siebie zespoły muzyczne, które określamy jako: duet, trio, kwartet, kwintet, sekstet.
Na kolejnych zajęciach skupiliśmy się na poznaniu sylwetki wybitnego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Ciekawość u Sówek wywołał fakt, iż ten wybitny Polak naukę gry na fortepianie  rozpoczął w wieku 6 lat u prywatnego nauczyciela muzyki. Pierwszy publiczny koncert zagrał w wieku 8 lat.
Z tym całym bagażem nowo zdobytej wiedzy nasi mali słuchacze mogli z zapałem przystąpić do własnoręcznego tworzenia swoich instrumentów.
 W postawionym przed nami zadaniu towarzyszył nam zapał i zaangażowanie. Pracując nad swoimi instrumentami dzieci wykazały się ogromną pomysłowością i oryginalnością. Przedmioty codziennego użytku, takie jak: kubeczki, pudełeczka, kapsle, słomki świetnie posłużyły jako materiał do zrobienia instrumentów.
Pomimo swojej bardzo prostej budowy wykonanie instrumentów muzycznych rozbudziło wyobraźnię, dostarczyło mnóstwa uśmiechu i zabawy, ale też sporo nauczyło nasze twórcze Sówki.
Przekonaliśmy się o tym, że ważne jest nie tylko słuchanie muzyki, ale również aktywne zaangażowanie się w jej tworzenie. A ile radości sprawił nam miniony tydzień możemy przekonać się na poniższych zdjęciach.